Cesta lietadlom

Cestovanie v lietadle s barlami, vozíkom a sprievodným psom

Túžite po dovolenke, ale v ceste vám stojí invalidný vozík, barle alebo palička? Nebojte sa, svetové hotely myslia aj na hendikepovaných turistov. Zabudnite však na last minute! 

Pri hľadaní hotela bez bariér sa s presnými požiadavkami obráťte na cestovnú kanceláriu. Urobte tak v dostatočnom predstihu, najmä ak potrebujete aj izbu prispôsobenú špeciálnym požiadavkám. Máva širšie vstupy a špeciálne upravenú kúpeľňu. 

„Nečakajte na last minute! Hotely majú k dispozícii väčšinou iba pár upravených izieb, niekedy len dve na celý komplex! V prípade bezbariérových prístupov do reštaurácie a na pláž je to jednoduchšie, tie poskytuje viac hotelov. Pre istotu sa však vždy spýtajte, či vám dá cestovná kancelária bezbariérovú hotelovú izbu alebo len bezbariérový hotel,“ radí Silvia Ladvenicová z cestovnej kancelárie Kartago tours. Hotely pre hendikepovaných bývajú v katalógoch aj špeciálne označené – tak ako hotely stvorené pre rodiny s deťmi, milovníkov luxusu či dobrého jedla. 

Až deväťdesiat percent hotelov v ponuke našich cestovných kancelárií má výťah. „Ak sa v hoteli výťah nenachádza, ide väčšinou o zariadenie vilového typu, ktoré v takomto prípade poskytujú ubytovanie na prízemí,“ hovorí Pavol Frankovič z cestovnej kancelárie Ruefa Reisen. Pokiaľ je hotel bezbariérový, má také aj prístupy na pláž. Ak však nestojí priamo na pláži, bezbariérovú cestu na ňu vám nikto nezaručí. 

AJ NA LETISKÁCH TO IDE 

Podľa nariadenia EÚ nesmú byť hendikepovaní cestujúci na letiskách diskriminovaní. Platí to už päť rokov, takže sa vám nemôže stať, že by od vás letecká spoločnosť požadovala poplatok za používanie invalidného vozíka. Rovnako býval v minulosti problém aj v tom, že na palube mohli byť najviac štyria ľudia s vozíkmi. Aj to je minulosť vo všetkých štátoch EÚ a všetkých leteckých spoločnostiach, ktoré majú v EÚ sídlo. 

Ak letíte na dovolenku napríklad do Egypta s cestovnou kanceláriou, o všetky záležitosti s vašou prepravou až do hotela sa postará ona. Musíte jej však nahlásiť, že potrebujete v priestoroch letiska asistenčnú službu. Ak sa vyberiete na dovolenku na vlastnú päsť, letenku už máte kúpenú a na letisku by ste uvítali asistenta, oznámte to aspoň štyridsaťosem hodín pred odletom svojej leteckej spoločnosti. Po príchode na letisko vyhľadajte kontaktné miesto pre asistenčné služby, ktoré sa obyčajne nachádza pri vchode do odletovej haly. Pridelený pracovník si vás vyzdvihne a bude vám pomáhať pri všetkých formalitách na letisku až po nastúpenie na palubu. Letecká spoločnosť sa o vás musí postarať aj pri vystupovaní z lietadla. 

Chystáte sa na dovolenku lietadlom? Zdravotné problémy hláste 48 hodín pred odletom leteckej spoločnosti. 

Cestujúcim so zdravotným postihnutím poskytujú prepravcovia širokú ponuku služieb. Ak potrebujete individuálnu starostlivosť pri nástupe a výstupe z lietadla, počas odbavenia na letisku alebo by ste si sami neporadili pri núdzovej evakuácii, musíte o tom informovať leteckú spoločnosť aspoň dva dni pred odletom. Ak časový limit 48 hodín nestihnete, letecká spoločnosť vám nezabezpečí individuálne podmienky, personál vás nemusí stihnúť odbaviť a ani vás pustiť na palubu. Nemusíte sa však striktne držať 48 hodín, oznámiť to môžete i skôr. Počet cestujúcich s postihnutím na určitom lete je tiež limitovaný, preto je potrebné sa čím skôr na let prihlásiť. Pri check-ine sa budete musieť prezentovať aj potvrdením od lekára alebo pacientskym preukazom, ak nič podobné nemáte, nezabudnite si ho vybaviť vopred. 

S invalidným vozíkom 

Pokiaľ nemáte skladací invalidný vozík, musíte vopred nahlásiť jeho rozmery. Urobte to čo najskôr po rezervácii letenky a informujte aj o svojom postihnutí alebo obmedzenej pohyblivosti. Letecké spoločnosti zdarma prepravujú iba invalidné vozíky s pohonom na suché netečúce batérie alebo s ručným pohonom. Pozor! Suché netečúce batérie je možné prijať na let za predpokladu, že ich vývody sú izolované a nemôže dôjsť k náhodnému skratu. Batérie musia byť bezpečne pripojené k vozíku. Po príchode na letisko vám pracovník leteckej spoločnosti ponúkne asistenciu pri odbavení alebo odovzdávaní batožiny. Odprevadí vás k odletovej bráne, bude vám asistovať pri bezpečnostnej kontrole i nástupe na palubu lietadla. Palubný personál vám nemôže asistovať pri konzumácii nápojov či jedla, ani pri užívaní liekov. V prípade potreby ale pomôže s presunom zo sedadla na toaletu. 

Zrakové a sluchové postihnutie 

Pri zrakovom a sluchovom postihnutí máte rovnako nárok na asistenciu a pomoc pracovníka leteckej spoločnosti. Aj vy však o ňu musíte požiadať aspoň dva dni pred odletom. Pomôže vám pri odbavení alebo odovzdávaní batožiny. Odprevadí vás k odletovej bráne a bude vám asistovať pri bezpečnostnej kontrole. Palubný personál vám pomôže s uložením batožiny a odvedie vás k vášmu sedadlu. Sluchovo a zrakovo postihnutí nastupujú vždy prednostne. Pozor! Ak nie ste samostatní, do lietadla vás väčšina prepravcov vpustí iba s vlastným doprovodom! 

S vodiacim psom 

So všetkými dopravnými spoločnosťami pocestuje váš psík zadarmo. Potrebujete mať so sebou certifikát, že skutočne ide o asistenčného psa a nezabudnite ani na pas a všetky potrebné očkovania. V drvivej väčšine prípadov cestuje na palube s ostatnými cestujúcimi a má vyhradené miesto pri nohách svojho majiteľa. Občas sa môže stať, že pes skončí v podpalubí, to však určuje letecká spoločnosť. Vopred si zistite, ci dopravca, ktorého ste si zvolili, prepravuje asistenčných psov do konkrétnej krajiny. Najväčší problém je pri cestách do Británie a Maroka. 

Palica, barly, chodidlo 

Mnohé letecké spoločnosti umožňujú bezplatnú prepravu dvoch prostriedkov umožňujúcich mobilitu – napríklad barly a chodidlá. Barly a palicu si môžete so sebou vziať na palubu lietadla, chodidlo vám prepravia v batožinovom priestore v podpalubí. 

Podporte nás

Lepšia budúcnosť zdravotne postihnutým ľuďom

Pomôž nám podporiť našu misiu a prinášať pozitívne zmeny do životov ľudí. Vaša finančná podpora je kľúčom k našej schopnosti poskytovať dôležité služby a podporu tým, ktorí ju najviac potrebujú. Darujte dnes a pomôžte nám vytvárať lepšiu budúcnosť pre ťažko zdravotne postihnutých.