7 tipov, vďaka ktorým sa človek so zdravotným postihnutím bude cítiť vítaný

Komu nebolo nepríjemné jednať s osobou so zdravotným postihnutím? Všetci sme sa báli zakričať, byť nemotorní a správať sa zle. Je normálne, že sa cítime znechutení v novej situácii, keď nerozumieme príslušným kódom. Ale v skutočnosti to nie je také ťažké. Tu je niekoľko tipov, ktoré budú fungovať vždy, bez ohľadu na typ postihnutia osoby, s ktorou sa rozprávate! 

  1. Zostaňte prirodzený

Dobre, ľahšie sa to povie, ako urobí… Ale musíte si uvedomiť, že človek pred vami je predovšetkým ľudská bytosť s rovnakými potrebami ako ktokoľvek iný. To znamená, že po prvotnom momente prekvapenia, dokonca po momente paniky (pretože aj toto sa môže stať…), musíte jednoducho pozdraviť a začať sa rozprávať s osobou pred vami. 

  1. Pýtajte sa

Áno, je to nová situácia a áno, je normálne nemať všetky kľúče v ruke. Jednoducho sa opýtajte osoby, s ktorou sa rozprávate, čo pre ňu môžete urobiť. Oni najlepšie vedia, ako ti to vysvetliť. 

  1. Nemyslite za nich

Keďže chceme robiť veci správne, často máme tendenciu predvídať, čo človek so zdravotným postihnutím povie alebo urobí. Ale je to pasca! Je tu veľká šanca, že budete ďaleko od ich očakávaní, a to môže spôsobiť frustráciu, ktorá môže spôsobiť, že osoba so zdravotným postihnutím bude voči vám agresívna! Dajte im čas na vyjadrenie. 

  1. Ponúknite svoju pomoc, nevnucujte ju

Niektorí ľudia so zdravotným postihnutím sa neodvážia požiadať o pomoc. Uľahčíte im to, ak ponuka pomoci príde od vás. Urobte to však otvoreným spôsobom, aby vám osoba, s ktorou hovoríte, mohla bez obáv povedať, či to potrebuje alebo nie. 

  1. Uistite sa, že hovoríte s osobou so zdravotným postihnutím skôr, ako čokoľvek iné

Ak je osoba so zdravotným postihnutím s niekým ako opatrovateľ, nemusí to nevyhnutne znamenať, že s vami nemôže komunikovať. V skutočnosti je to zriedka. Ale aj keby to tak bolo, nie je to dôvod na to, aby ste ich v rozhovore ignorovali. Stačí hovoriť priamo s nimi. Opatrovateľ, s ktorým sú, to prirodzene preberie, ak je to potrebné. 

  1. Neurážajte sa, ak sa vám niektoré správanie zdá zvláštne

Nie je nič normálnejšie, ako cítiť sa znechutený postojom alebo správaním, ktoré je neobvyklé. Ale treba si uvedomiť, že príčinou môžu byť niektoré druhy postihnutia a že sa to úplne vymkne kontrole. Pokúste sa to ignorovať a zaobchádzajte s osobou so zdravotným postihnutím ako s dospelým, nech sa deje čokoľvek. 

  1. Nehladkajte psa bez toho, aby ste sa najprv opýtali jeho majiteľa

Je zrejmé, že táto rada sa týka každého psa, ale je to najmä prípad vodiacich psov alebo služobných psov používaných na iné typy postihnutia. Hladkanie pri práci by ich mohlo rozptyľovať a ohroziť tak ľudí, ktorých sprevádzajú. 

Dúfame, že tieto základné tipy vám umožnia cítiť sa istejšie, keď budete nabudúce mať do činenia s osobou so zdravotným postihnutím na svojom mieste alebo niekde inde! Nájdete tu ďalšie tipy prispôsobené konkrétnym typom postihnutia, ako napríklad 12 tipov, ako privítať nepočujúceho alebo nedoslýchavého človeka a 9 tipov, ako privítať človeka s mentálnym postihnutím . 

Majte na pamäti, že existujú školenia, ktoré vám a vašim zamestnancom pomôžu čo najlepšie pomôcť zákazníkom so zdravotným postihnutím. Vďaka kvalifikovaným organizáciám budete môcť hovoriť o zaobchádzaní s ľuďmi so zdravotným postihnutím bez akýchkoľvek tabu! 

 

Niektorí ľudia so zdravotným postihnutím sa neodvážia požiadať o pomoc. Uľahčíte im to, ak ponuka pomoci príde od vás. 

Zdieľať článok
PODPORTE NÁS

Lepšia budúcnosť zdravotne postihnutým ľuďom

Pomôž nám podporiť našu misiu a prinášať pozitívne zmeny do životov ľudí. Vaša finančná podpora je kľúčom k našej schopnosti poskytovať dôležité služby a podporu tým, ktorí ju najviac potrebujú. Darujte dnes a pomôžte nám vytvárať lepšiu budúcnosť pre ťažko zdravotne postihnutých.

Podporte nás

Lepšia budúcnosť zdravotne postihnutým ľuďom

Pomôž nám podporiť našu misiu a prinášať pozitívne zmeny do životov ľudí. Vaša finančná podpora je kľúčom k našej schopnosti poskytovať dôležité služby a podporu tým, ktorí ju najviac potrebujú. Darujte dnes a pomôžte nám vytvárať lepšiu budúcnosť pre ťažko zdravotne postihnutých.

Ďalšie články

Vplyv televízie a internetu na mladú generáciu

V modernom svete sa ľudia neustále stretávajú s médiami, ktoré sú tak pevne zavedené v každodennom živote, že si ľudia často nevedia predstaviť existenciu bez nich. Rád by som sa zastavil pri takých médiách, akými sú televízia a internet a načrtol ich skutočný vplyv na mladých ľudí. Ak vezmeme do

zamestnavanie zdravotne postihnutych

Zamestnávanie zdravotne ťažko postihnutých občanov: riešenie problémov s nedostatkom pracovníkov 

Napriek tomu, že sa zamestnávatelia často sťažujú na nedostatok pracovných síl na trhu práce, zamestnávanie zdravotne znevýhodnených osôb na Slovensku sa často vníma ako riziko. Pritom zdravotne postihnutá osoba môže plnohodnotne zastúpiť osobu bez zdravotných problémov. Mnohí zamestnávatelia sa obávajú zvýšených nákladov, zníženej produktivity, a administratívnej záťaže. Tieto obavy sú