Vyhradené parkovacie miesto pre ŤZP

Vyhradené parkovacie miesto - postup v Bratislave a v Trnave

Ako je to s vyhradeným miestom pre ZŤP v Bratislave?

Fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP), ktorá žiada o povolenie vyhradeného parkovania na miestnej ceste III. a IV. triedy v správe MČ Bratislava-Staré Mesto podáva žiadosť na Miestnom úrade Bratislava-Staré Mesto na Vajanského nábreží 3.  Tu nájdete aj zoznam ulíc v správe Starého Mesta.

Žiadosti o vyhradenie miesta pre ŤZP osobu je potrebné doložiť: 

 

Kontaktná osoba:

Diana Bedeč Rúfusová

Centrum služieb občanom, stránkové pracovisko č. 4

email: diana.bedec@staremesto.sk

tel.: 02/59 246 413

 

Kde môžem parkovať mimo svojho bydliska?

V zónach celomestskej parkovacej politiky PAAS sú pre osoby s ŤZP vyhradené konkrétne parkovacie miesta, na ktorých je možné zaparkovať prostredníctvom preukazu s ťažkým zdravotným postihnutím. Ak takéto miesta nie sú dostupné, je možné parkovať na spoplatnených parkovacích miestach, vďaka preukazu na parkovanie získate 90% zľavu z parkovacej tarify. 

Ako je to v meste Trnava?

Vyhradené parkovacie miesto pre ŤZP dostanete v Trnave ZADARMO. Viete, ako si ho vybaviť? 

„Mesto Trnava vychádza v ústrety obyvateľom, pre ktorých je vyhradené miesto na parkovanie významnou kompenzáciou v sťaženej životnej situácii. Aktuálne je v Trnave približne dvesto občanov, ktorí majú vyhradené parkovacie miesto pre osobu s ťažkým zdravotným postihnutím,“ informuje  mesto Trnava. 

Ďalšou formou pomoci zo strany mesta bolo zavedenie nového typu parkovacích kariet. Tie majú navýšený počet kreditov pre návštevy o  150  percent. 

Spĺňate podmienky? 

„Požiadať o vyhradené parkovacie miesto pre osoby s ŤZP môžete vtedy, keď spĺňate aspoň jednu podmienku v súlade s komplexným posudkom Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Trnave o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia,“ prezradila radnica. 

Podmienky spĺňate v prípade ak ste odkázaní na individuálnu prepravu osobným autom, máte vydaný parkovací preukaz ŤZP, máte v oblasti mobility obmedzenú schopnosť pohybu, alebo ste odkázaní na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich so zabezpečením prevádzky auta. 

Doklady, ktoré potrebujete 

„Žiadosť bude posudzovaná na základe metodického usmernenia cestným správnym orgánom a dopravným inšpektorátom PZ v Trnave, lehota na jej vybavenie je 30 až 60 dní,“ dodáva  magistrát. 

Zaujímavosťou je, že kým v iných mestách je zriadenie parkovacieho miesta spoplatnené, v Trnave je zadarmo: „Bezplatné je aj samotné parkovanie žiadateľovho motorového vozidla na vyhradenom mieste.“ 

Ak by ste si chceli vybaviť vyhradené parkovacie miesto pre osoby ŤZP, pripravte si (okrem samotnej žiadosti) niekoľko dokladov: nákres polohy parkovacieho miesta, kópiu TP vozidla, kópiu preukazu osoby ŤZP, kópiu parkovacieho preukazu ŤZP a kópiu komplexného posudku Úradu práce sociálnych vecí a rodiny. 

„Povolenie sa vydáva na dva roky, v prípade ďalšieho záujmu je potrebné požiadať o jeho predĺženie. V prípade nového vozidla s novou ŠPZ je potrebné nahlásiť zmenu údajov a priložiť technický preukaz vozidla,“ upozorňuje mesto Trnava. 

Podporte nás

Lepšia budúcnosť zdravotne postihnutým ľuďom

Pomôž nám podporiť našu misiu a prinášať pozitívne zmeny do životov ľudí. Vaša finančná podpora je kľúčom k našej schopnosti poskytovať dôležité služby a podporu tým, ktorí ju najviac potrebujú. Darujte dnes a pomôžte nám vytvárať lepšiu budúcnosť pre ťažko zdravotne postihnutých.